هگزامین چیست؟

هگزامین چیست؟

هگزامین

هگزامین که با نام های متنامین و هگزا متیلن تترامین نیز شناخته می شود، یک ترکیب آلی هتروسیکلیک کریستالی سفید است که بسیار حلال در آب و حلال های آلی قطبی می باشد.

این جامد قابل اشتعال یک ساختار شبیه قفس شبیه به آدامانتین دارد. در سنتز سایر ترکیبات شیمیایی مانند پلاستیک، داروسازی و مواد افزودنی لاستیک استفاده می شود.

فرایند تولید هگزامین

فرایند تولید هگزامین

مواد اولیه اصلی تولید هگزامین فرمالدئید و آمونیاک است. در حال حاضر، فرایند تولید هگزامین عمدتاً شامل دو روش است: روش فاز مایع و روش فاز گاز.

روش فاز مایع

این روش با استفاده از محلول آبی ۳۷درصد فرمالدئید و واکنش آمونیاک انجام می شود. ابتدا محلول هگزامین تولید می شود و سپس دهیدراته شدن بیشتر توسط تبخیر انجام می گردد. در نهایت عمل سانتریفیوژ و خشک کردن که محصول نهایی را تولید می کند. تبخیر در طی فرآیند تولید، غلظت و خشک کردن نیاز به مصرف مقداری بخار دارد، بنابراین مصرف انرژی بالایی دارد.

مزایا: فناوری بالغ با عملکرد ساده است و به دلیل دیگ تبخیر کم آب، در مدت طولانی کریستال های بزرگ تولید می شود که بسیار محبوب در بین مصرف کنندگان است.

روش فاز گاز

پس از تبدیل متانول به شکل گاز فرمالدئید، دسترسی مستقیم به راکتور آمونی سازی، با آمونیاک موجود در مایعات مادر اشباع شده هگزامین واکنش تولید هگزامین ایجاد می کند.

بارزترین ویژگی این فرآیند استفاده از گرمای نهان فرمالدئید و گرمای واکنش هگزامین است. در شرایط خلاء، آب تبخیر می شود، در نتیجه مقدار زیادی بخار و محصول با خلوص بالا تولید می شود.

کاربرد هگزامین در صنعت

کاربرد هگزامین در صنعت

هگزامتیلن تترامین به طور عمده در تولید آماده سازی های پودری یا مایع از رزین های فنولی و ترکیبات قالب گیری رزین فنلی استفاده می شود که در آنجا به عنوان یک ماده سخت کننده اضافه می شود.

این محصولات به عنوان چسب در ساخت لنت های ترمز و کلاچ، محصولات ساینده، منسوجات غیر بافته، قطعات تشکیل شده تولید شده توسط فرآیندهای قالب ریزی و مواد نسوز استفاده می شوند.

همچنین در حرفه پزشکی برای معالجه عفونت ادراری استفاده می شود. متنامین یکی از اجزای قرص های سوختگی است که توسط پزشکان، کمپین ها، ارتش استفاده می شود. سازمان های امدادی برای گرم کردن غذاهای کمپینگ و همچنین جیره های نظامی از آن استفاده می کنند.

این ترکیب کریستالی همچنین به عنوان ماده شیمیایی آلی، ماده افزودنی غذایی به عنوان ماده نگهدارنده و به عنوان ماده اصلی در ساخت مواد منفجره بعنوان ماده معرف استفاده می شود.

سایر موارد مصرف:

– چسب ها و درزگیرها

– محصولات کشاورزی (غیر آفت کش)

– محصولات مراقبت از خودرو

– مصالح ساختمانی

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.